ScrollToTop

historia

Historia Willi

Potężna neorenesansowa willa na rogu ul. Prostej i Słowackiego została wybudowana w latatch 1908-1910. Według własnego projektu wybudował ją na terenie odkupionym od folwarku Psiarnia Władysław Huet , nauczyciel języka francuskiego w Szkole Handlowej, czyli dzisiejszym liceum im. J. Śniadeckiego. "Gazeta Kielecka" donosiła wtedy, że "Huet wznosi dom piętrowy, odstąpiony od ulicy, z kwietnikiem. Ma to być cacko po wykończeniu". Rzeczywiście powstał piękny budynek o powierzchni około 1400 m. kw.

Władysław Huet urodził się 7 grudnia 1868 roku w Czernicach, gmina Osjaków, powiat wieluński. Jego przodkowie, protestanci, aby uniknąć prześladowań religijnych, uciekli z Francji w końcu XVIII wieku do Polski, gdzie panowała wolność wyznaniowa. Studia rysunku, malarstwa i grafiki Huet ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Po powrocie do Polski uczył rysunku odręcznego w Sosnowcu, a od 1905 roku w 7-klasowej Szkole Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich w Kielcach, czyli późniejszym Państwowym Gimnazjum imienia Jana Śniadeckiego. Sam zaprojektował i wybudował dom u zbiegu ulic Słowackiego i Prostej, który swą stylistyką nawiązywał do budowli francuskich.

Z tego względu willę szybko zaczęto nazywać Pałacem Hueta. W 1912 roku założył Drużynę Skautową, która w 1916 roku przerodziła się w Pierwszą Kielecką Drużynę Harcerską imienia Dionizego Czachowskiego. Drużyną opiekował się aż do śmierci. Zmarł w wieku niespełna 54 lat, 13 maja 1923 roku na dur brzuszny, który panował wówczas w Kielcach. Żona Helena z Niedźwieckich zmarła w 1935 roku. Obydwoje małżonkowie pochowani na Starym Cmentarzu w Kielcach.

Władysław Huet był jedną z ciekawszych postaci wywodzących się ze środowiska kieleckiego przełomu XIX i XX wieku.

 

 

Willa Hueta od lat popadała w ruinę ale od 2007 roku ma nowego właściciela, który całkowicie odnowił obiekt pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Odtworzono m.in. liczne detale architektoniczne elewacji i wnętrza. Od czerwca 2013 roku w budynku działa Hotel, Restauracja i nowoczesne Centrum Konferencyjne.

biogram

wystawa